Teraz I Ty Też Możesz znaleźć psychologa Nawet Jeśli Nie Masz O Tym Zielonego Pojęcia - dbam o siebie

psychoterapia-gestalt.pl

Czy warto skorzystać z terapii poznawczo-behawioralnej

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest jedną z najczęściej wykorzystywanych współcześnie terapii, która pomaga wielu pacjentom z uporaniem się z różnymi problemami natury psychologicznej. Psychoterapia

Teraz I Ty Też Możesz znaleźć psychologa Nawet Jeśli Nie Masz O Tym Zielonego Pojęcia - dbam o siebie psychoterapia-gestalt.pl
poznawczo-behawioralna jest polecana szczególnie dla osób zmagających się z zaburzeniami lękowymi oraz stanami depresyjnymi. Nurt terapii poznawczo-behawioralnej może pomóc pacjentom z różnymi zaburzeniami i chorobami, jak na przykład z bulimią, anoreksją czy też przy zaburzeniach osobowości z pogranicza. Psychoterapia poznawczo-behawioralna bywa bardzo skuteczna w radzeniu sobie z wieloma problemami natury psychicznej. Celem tego rodzaju terapii jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez stopniową zmianę zachowań oraz sposobu myślenia. Terapia poznawczo-behawioralna zajmuje się eliminacją konkretnego problemu, bez szukania jego źródeł w nieświadomości. Wielu psychoterapeutów specjalizuje się w przeprowadzaniu terapii poznawczo-behawioralnej, która stanowi jedną ze skuteczniejszych metod terapeutycznych.


Błędem jest natomiast myślenie że terapia

Niektórzy w ogóle nie rozumieją, na czym polega psychoterapia i to dlatego nie chcą z niej korzystać. Błędem jest natomiast myślenie, że terapia polega wyłącznie na rozmawianiu. Oczywiście głównym jej elementem są rozmowy, ale nie przypominają one w niczym zwykłych codziennych konwersacji, które każdy odbywa z rodziną, znajomymi czy współpracownikami. Poprzez umiejętne prowadzenie rozmowy psychoterapeuta stara się dotrzeć do podświadomości pacjenta. Wyciąga z niego to, co ten próbował ukryć albo z czego nawet nie zdawał sobie sprawy. Zwłaszcza te negatywne emocje nierzadko pozostają poza granicami świadomości. Człowiek potrafi oczywiście dostrzec u siebie gorszy nastrój, smutek, lęk czy strach, ale zwykle nie jest w stanie sam dojść do tego, co tak naprawdę wywołuje te wszystkie emocje. Z kolei terapia grupowa nierzadko daje też dobry wgląd w problemy innych osób. Pacjenci korzystający z tej formy psychoterapii uzyskują jeszcze większe wsparcie, ponieważ otrzymują je zarówno od terapeuty, jak i od innych uczestników zajęć.


Metoda terapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt, wywodząca się z nurtu terapii humanistycznych, wyznaje indywidualne podejście do pacjenta. Podejście terapii Gestalt zakłada, że każdy człowiek jest wyjątkowy, a jego doświadczenia są niepowtarzalne. Ze względu na niepowtarzalność oraz wyjątkowość doświadczania przez istotę ludzką, terapia Gestalt skupia się na tym, co jest teraz. Wszelkiego rodzaju uogólnienia są odejściem od zasady "tu i teraz" uznawanej przez ten nurt psychoterapeutyczny. Z tego powodu terapeuta specjalizujący się w prowadzeniu psychoterapii Gestalt nie leczy depresji oraz lęków, ponieważ każda osoba może w sposób charakterystyczny doświadczać tych stanów w danym momencie. Istotne w terapii Gestalt jest kładzenie nacisku na zmianę, w której pacjentowi pomaga terapeuta. Według założeń terapii Gestalt nie ma ludzi, którzy są ciągle odważni, albo ciągle niepewni siebie, ponieważ wiele zależy od sytuacji, w jakiej się akurat znajdują. Psychoterapia Gestalt wyznaje holistyczne podejście do istoty ludzkiej.


Co daje psychoterapia

Psychoterapia polega na regularnych spotkaniach z terapeutą, który korzysta z metod psychologicznych w celu poprawy stanu pacjenta. Sam przebieg psychoterapii zależy od tego, w jakim nurcie psychologicznym jest ona prowadzona. Współcześnie sporo osób korzysta z usług psychoterapeutów idąc po pomoc do specjalisty. Zadaniem psychoterapii jest pomóc pacjentowi z danym problemem oraz zrozumieć własne mechanizmy psychologiczne, które sprawiają że reagujemy w określony sposób. Odpowiednio przeprowadzona psychoterapia może przynieść pacjentowi wiele korzyści, przede wszystkim polepszając jego jakość życia. Sam proces psychoterapii jest dość powolny, ponieważ każda zmiana myślenia, sposobu zachowania, kontrolowania emocji wymaga wiele czasu oraz systematycznej pracy samego pacjenta nad sobą. Z psychoterapii warto skorzystać zawsze wtedy, gdy potrzebujemy pomocy profesjonalisty, żeby uporać się z jakimś wewnętrznym problemem. Psychoterapia pomaga w poradzeniu sobie z wieloma różnymi problemami, pozwalając na uzyskanie równowagi psychologicznej.